Kje je bil Janša med vojno? 31 let brez ene same fotografije z bojišča – neprijetna resnica, ki buri duhove
Ljubljana, 5. julij 2025 – Tri desetletja po desetdnevni vojni za osamosvojitev Slovenije še vedno krožijo vprašanja o vlogi nekaterih ključnih osebnosti tistega časa. Eden izmed njih je nekdanji obrambni minister in večkratni predsednik vlade Janez Janša. Kritiki že vrsto let opozarjajo na zanimivo dejstvo – do danes ni znana niti ena sama fotografija Janše na prvih bojnih linijah.
Vprašanje, kje je bil Janša med vojno, se ponovno pojavlja ob obletnici osamosvojitve in postaja vse bolj aktualno tudi med mlajšimi generacijami, ki vojne niso doživele. Medtem ko obstaja obilica slikovnega gradiva s terena, kjer so ujeti pripadniki Teritorialne obrambe in policije v spopadih z Jugoslovansko ljudsko armado, se Janša na teh posnetkih ne pojavlja.
Obrambni minister iz ozadja?
Janez Janša je bil leta 1991 ključna politična figura kot obrambni minister v vladi Lojzeta Peterleta. Njegova vloga naj bi bila predvsem operativno-strateška, kar pomeni, da naj ne bi bil neposredno prisoten na fronti. Njegovi podporniki poudarjajo, da je bil v tistem času odgovoren za organizacijo obrambnih sil, mobilizacijo ter koordinacijo delovanja TO in policije – kar naj bi zahtevalo delo iz zaledja in kriznih štabov.
Vendar se skeptiki sprašujejo, ali je mogoče, da nekdo, ki je vodil obrambni resor med vojno, nima nobene potrjene vizualne prisotnosti na terenu. Nekateri celo trdijo, da je bila njegova vloga v boju bolj politična kot vojaška – nekakšna “vojna iz pisarne”.
Zgodovinarji previdni, veterani razdeljeni
Zgodovinarji so pri tej temi previdni. “Treba je razlikovati med vojno na fronti in politično ali strateško vojno,” pojasnjuje dr. Andrej Kovač z Inštituta za novejšo zgodovino. “Dejstvo, da nekdo ni bil fizično prisoten na bojišču, ne pomeni nujno, da ni igral pomembne vloge v ozadju.”
Veterani pa so bolj razdeljeni. Nekateri menijo, da bi nekdanji obrambni minister moral biti vsaj simbolično prisoten med vojaki, drugi opozarjajo, da se v vojni naloge delijo – nekdo mora tudi sprejemati odločitve in načrtovati.