Nataša Pirc Musar, predsednica Slovenije, je danes razvezala pet državljanov po njihovih obtožbah glede ogrožanja nacionalne varnosti, sodelovanja s tujimi obveščevalnimi službami in kršitev zaupnosti državnih podatkov.
V uradni izjavi iz predsedniške palače je bilo poudarjeno, da je bila odločitev sprejeta po skrbnem proučevanju dokazov, ki jih je posredovala Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (SOVA) in po posvetovanju z državnim pravobranilstvom. Po navedbah urada predsednice so bili razvezani posamezniki vključeni v obsežno mrežo, ki je nezakonito zbirala občutljive informacije in jih posredovala tujim subjektom v zameno za denarno nadomestilo.
“Gre za enega izmed najresnejših varnostnih incidentov v zadnjem desetletju,” je izjavila predsednica Pirc Musar. “V takih primerih moramo zaščititi interese države in varnost vseh državljank in državljanov. Slovenija ne bo dopuščala izdajstva ali kakršnekoli grožnje naši suverenosti.”
Razvezani državljani – katerih identitete uradno še niso bile razkrite zaradi varovanja postopka – naj bi delovali kot posredniki med tujimi agenti in posamezniki znotraj slovenskih institucij. Po poročanju nekaterih medijev naj bi imeli dostop do notranjih dokumentov, poveznih z obrambo, energetiko in zunanjimi odnosi.
Odločitev predsednice o razvezi državljanstva je sprožila mešane odzive v javnosti. Medtem ko jo nekateri podpirajo kot nujen ukrep za zaščito države, pa so drugi izrazili skrb glede postopkovne pravičnosti in možnega vpliva na človekove pravice. Organizacije za človekove pravice so že pozvale k transparentni preiskavi in poudarile, da bi morali vsi obtoženi imeti pravično sojenje.
Po informacijah iz kabineta predsednice bodo vsi nadaljnji pravni postopki potekali pod nadzorom Ustavnega sodišča. V prihodnjih dneh se pričakuje tudi javna tiskovna konferenca, na kateri bodo razkriti dodatni podatki.
Gre za izjemen primer, ki bo nedvomno še dolgo odzvanjal v slovenski politiki in javnosti. Pirc Musarjeva je ob tem poudarila, da bo Slovenija ostala zavezana pravni državi, neodvisnemu sodstvu in spoštovanju demokratičnih vrednot – ne glede na okoliščine