Zavod RS za zaposlovanje: Najnižja Brezposelnost v Zgodovini Samostojne Slovenije
Ljubljana, 3. julij 2025 – Slovenski trg dela beleži zgodovinski mejnik. Po uradnih podatkih Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ) je konec junija 2025 brezposelnost padla na najnižjo raven v zgodovini samostojne Slovenije. V evidenci je bilo prijavljenih le še 42.398 brezposelnih oseb, kar je najnižja številka od leta 1991.
Generalna direktorica Zavoda, Greta Metka Barbo Škerbinc, je ob objavi rezultatov dejala, da številke kažejo na trajno okrevanje trga dela, ki se je začelo po pandemiji COVID-19 in nadaljevalo kljub geopolitičnim negotovostim in gospodarskim izzivom v EU.
“Slovenija je vstopila v obdobje visoke zaposlenosti, kjer delodajalci vse bolj cenijo domačo delovno silo, hkrati pa beležimo večjo mobilnost, več žensk na trgu dela in ponovno aktivacijo starejših delavcev,” je poudarila direktorica.
Sektorji z največjo rastjo
Največji porast zaposlovanja beležijo sektorji:
-
gradbeništvo
-
informacijska tehnologija
-
zdravstvo in socialna oskrba
-
turizem in gostinstvo
Zlasti v turizmu in zdravstvu beležijo pomanjkanje kadrov, kar je deloma posledica starajočega prebivalstva in vse večjih potreb po oskrbi.
Zavod RS za zaposlovanje je v prvem polletju letos izvedel več kot 3.000 usposabljanj in omogočil več kot 12.000 subvencioniranih zaposlitev. Prav kombinacija aktivne politike zaposlovanja, evropskih sredstev in razmeroma stabilnega gospodarskega okolja je po mnenju analitikov pripomogla k rekordno nizki številki.
Izzivi ostajajo
Kljub pozitivnim trendom ostajajo izzivi. Najtežje zaposljive skupine – med njimi dolgotrajno brezposelni, starejši nad 55 let ter nizko izobraženi – še vedno predstavljajo pomemben delež vseh prijavljenih.
“Brezposelnost ni povsod enako porazdeljena. Regije, kot sta Pomurje in Zasavje, imajo še vedno višje stopnje,” opozarja ekonomist dr. Peter Črnilogar.
Vlada je napovedala dodatne ukrepe za spodbujanje zaposlovanja mladih in za prestrukturiranje poklicnega izobraževanja, ki naj bi bolje sledilo potrebam trga dela.